اکسسوری‌ کابینت به صورت کلی به محصولات و قطعات ساخته شده ای گفته می شود که در جهت بهبود استفاده از فضاهای مدنظر در طراحی، استفاده می شوند.

اکسسوری‌ کابینت ‌های کابینت آشپزخانه و کمدهای دیواری یک نقش مهم در افزایش زیبایی، سازماندهی و کارایی این فضاها دارند.

این اکسسوری های‌ کابینت از انواع مختلفی تشکیل شده‌اند که هر کدام وظایف ویژه‌ای را  مانند سازماندهی مواد غذایی، ظروف، ابزارها و وسایل متنوع بر عهده دارند

از نظرطراحی، اکسسوری های‌ کابینت اغلب به عنوان عناصر زیبایی هم در دکوراسیون داخلی در نظر گرفته می شوند. لازم به ذکر است که برخی از اکسسوری‌ کابینت ها صرفا به عنوان عناصر تزئینی و الهام‌بخش در داخل آشپزخانه ویا فضاهای دیگر عمل می‌کنند.

از نظر کاربری،اکسسوری های‌ کابینتی کابینت و کمد به کاربران کمک می‌کنند تا مواد و وسایل را به طور منظم و سازماندهی شده نگه دارند.

بهترین مثال برای این بحث جداکننده های مناسب برای قاشق‌ها و چنگال‌ها، مکانیزم‌های نگه ‌دارنده بطری‌های روغن و غیره اشاره کرد.

برای ساخت اکسسوری‌ کابینت از انواع مختلف مواد اولیه مانند چوب، فلز، شیشه و پلاستیک استفاده می شود. انتخاب مواد مناسب با توجه به استفاده مورد نظر محصول و ایده طراحی کلی آن بسیار تعیین کننده میباشد .

جنس اکسسوری های‌ کابینتی کابینت و کمد می‌تواند تأثیر زیادی بر کیفیت و ماندگاری آنها داشته باشد.

در انتخاب جنس اکسسوری های‌ کابینت، عواملی مانند مقاومت در برابر رطوبت، زیبایی، قابلیت تمیز شدن و استفاده‌ی طولانی‌مدت باید در نظر گرفته شوند.

در زیر به برخی از جنس‌های معمول استفاده شده در اکسسوری های‌ کابینتی کابینت و کمد اشاره می‌کنم:

 1. فلز: فلزها مانند استیل و آلومینیوم به عنوان جنس‌های پرطرفدار در اکسسوری های‌ کابینتی کابینت به کار می‌روند. آنها مقاوم در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی هستند و ماندگاری طولانی‌مدتی دارند.
 2. پلاستیک: پلاستیک‌های مقاوم و محکم مانند پلی‌پروپیلن در اکسسوری های‌ کابینتی کمد و کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها قابلیت تمیز شدن دارند که دلیلی برای استفاده از آن در بخش سطوح اکسسوری‌ کابینت میباشد همچنین قابلیت رنگ‌آمیزی و طراحی دارند.
 3. چوب:چوب یک جنس گرم و طبیعی است که در اکسسوری های‌ کابینتی کابینت و کمد با طراحی‌های گوناگون به کار می‌رود. چوب می‌تواند با رنگ‌آمیزی یا لعاب‌دهی به زیبایی بیشتری اکسسوری‌ کابینت از لحاظ ظاهری کمک کند.
 4. شیشه:شیشه به عنوان جزء زیبا و شفاف در اکسسوری های‌ کابینتی کابینت و کمد مورد استفاده قرار می‌گیرد. از شیشه معمولاً برای درب‌ها یا نگهدارنده در فضاهای مختلف استفاده می شود.
 5. سرامیک یا پزکرامیک: برای سطوح کار، قفسه‌های اکسسوری های‌ کابینت و … از سرامیک یا پزکرامیک می‌توان استفاده کرد. این جنس‌ها مقاوم در برابر حرارت و ضربه‌های سخت هستند.

هر کدام از این جنس‌ها مزایا و نقاط ضعف خود را دارند. انتخاب جنس مناسب باید با توجه به محیط، نیازها و سلیقه شما صورت گیرد.

همچنین ممکن است ترکیب‌های مختلفی از این جنس‌ها در یک اکسسوری‌ کابینت نیز مشاهده شود. قبل از خرید، بهتر است با فروشنده یا مشاوران حرفه‌ای در این زمینه مشورت کنید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

اکسسوری های‌ کابینتی کابینت و کمد مزایا و نقاط ضعف خاص خود را دارند. در زیر به برخی از مزایا و نقاط ضعف این اکسسوری های‌ کابینت اشاره می‌کنیم:

مزایا:

 1. سازماندهی بهتر: اکسسوری های‌ کابینتی کابینت و کمد به شما کمک می‌کنند تا فضای داخلی را به طور صحیح سازماندهی کنید و اشیاء مختلف را به صورت مرتب و بهینه داخل آنها قرار دهید.
 2. استفاده بهینه از فضا: با استفاده از اکسسوری های‌ کابینتی مناسب، می‌توانید حتی از کوچکترین فضا نیز بهره‌برداری کامل کنید و همچنین از فضاهای کرنر به خوبی بهره‌برداری کنید.
 3. کارایی و سرعت دسترسی: اکسسوری های‌ کابینتی مناسب می‌توانند دسترسی به اشیاء را سریع‌تر و آسان‌تر کنند، زیرا اشیاء به صورت مرتب و دسته‌بندی‌شده در دسترس قرار دارند.
 4. زیبایی و تزئین: اکسسوری های‌ کابینتی کابینت و کمد می‌توانند به زیبایی و الهام‌بخشی در دکوراسیون داخلی کمک کنند.

نقاط ضعف:

 1. هزینه: برخی از اکسسوری های‌ کابینت هزینه بالایی دارند و ممکن است افزایش هزینه را به کل پروژه تحمیل کنند.
 1. نیاز به مکان مناسب: برخی از اکسسوری های‌ کابینت نیاز به فضای خاص و مناسب دارند. اگر فضای کابینت کم باشد، ممکن است اجرای برخی اکسسوری های‌ کابینت دشوار شود.
 1. مراقبت و نگهداری: قاعدتا اکسسوری های‌ کابینت نیاز به مراقبت و نگهداری خاص تری به نسبت فضای خالی دارند از حفظ ظرفیت تحمل وزن، نظافت و غیره.
 1. پیچیدگی در نصب: برخی اکسسوری های‌ کابینت نیاز به نصب و تنظیم دقیق دارند و ممکن است نیاز به تخصص فنی داشته باشند.

با در نظر گرفتن تمامی موارد بالا شما میتوانید با توجه به نیازها و سلیقه‌های خود، از این اکسسوری های‌ کابینت بهره‌برداری کنید تا آشپزخانه و کمدهای دیواری خود را به یک فضای زیبا، سازماندهی شده و کارآمد تبدیل کنید.

با توجه به گستردگی محصول در این بخش، و تعدد مدل ها و برند ها و حتی در بعضی مواقع ساخت به صورت سفارشی انجام می شود، لذا در ادامه فقط به تعدادی از پرکاریردترین ها که این روزها ترند شده اند اشاره میکنیم. به طور کلی، انتخاب اکسسوری های‌ کابینتی مناسب، باید با توجه به نیازها، محیط و سلیقه شما انجام شود.  اگر با مشاوره کارشناسان در زمینه دکوراسیون داخلی همراه باشید، می‌توانید انتخاب‌های بهتری داشته باشید.

اکسسوری‌ کابینت های گوشه یا کنجی :

قطعا با فضاهای گوشه ای که بخش زیادی از فضای قابل استفاده رو به سبب دسترسی سخت آن، از ظرفیت کابینت های ما کم میکند رو به رو شده اید. اکسسوری‌ کابینت های مجیک کرنر به وضوح از پرکاربردترین ها هستند و تعبیه آن در طراحی ها بیشتر برای استفاده از یک فضای از دست رفته میباشد تا به دلیل بحث زیبایی.

اکسسوری‌ کابینت مجیک کرنر (Magic Corner) یک نوع اکسسوری‌ کابینت کابینت آشپزخانه است که به منظور بهره‌برداری بهینه از فضای کرنر کابینت طراحی شده است. کرنرهای کابینت، به دلیل شکل هندسی خاص خود، معمولاً فضایی سخت دسترس هستند. اکسسوری‌ کابینت مجیک کرنر با طراحی خاص و مکانیزم‌هایی که دارد، این فضای معمولاً بی‌استفاده را به یک فضای قابل دسترس و استفاده‌پذیر تبدیل می‌کند.

اکسسوری‌ های کابینت | اکسسوری‌ کابینت

مجیک کرنر به طور عمده دو نوع دارد:

 1. مجیک کرنر بازشو (Magic Corner Pull-Out): این نوع از اکسسوری‌ کابینت به شکل یک سیستم بازشو کامل طراحی شده است. به این معنی که هنگامی که کابینت را باز می‌کنید، این اکسسوری‌ کابینت به صورت کامل به همراه درب از داخل کابینت بیرون می‌آید. گویی فضای کامل کنج را برای شما به بیرون آورده است در نتیجه به شما امکان مشاهده و دسترسی به اشیاء داخل آن فضا را می‌دهد. و وقتی کابینت را میبندید، این اکسسوری‌ کابینت با تمام متعلقات داخلش به طور اتوماتیک به آن فضای کنج کابینت باز می‌گردد.
 1. مجیک کرنر چرخشی یا لوبیایی (Magic Corner Swivel): در این نوع اکسسوری‌ کابینت، قفسه‌ها یا به عبارتی سبدها در کابینت به صورت چرخشی طراحی شده‌اند. با باز کردن کابینت، با چرخش این ، به صورت مجزا ، اشیاء داخل کرنر به سطح دسترس‌پذیر منتقل می شوند به این صورت که هر سبد(طبقه) را جداگانه با هدایت دست کاربر میتوان به بیرون هدایت کرد.

استفاده از اکسسوری‌ کابینت مجیک کرنر به طراحی زیبا، سازماندهی بهتر و بهره‌برداری کامل‌تر از فضای کابینت‌های کرنر کمک می‌کند. این اکسسوری های‌ کابینت به عنوان یک راه حل موثر در طراحی آشپزخانه به کار می‌روند تا از ظرفیت کابینت‌های کرنر بهره‌برداری بهتری شود.

اکسسوری‌ کابینت های زمینی :

اکسسوری‌ کابینت های مخصوص کابینت های زمینی در مدل های مختلف و ابعاد مختلف با تنوع زیاد در دسترس میباشد. از اکسسوری‌ کابینت های جا ادویه گرفته تا سبدهای ریلی تکی و غیر تکی، سبدهای یخچالی و … که دسترسی آسان‌تر به هر چیزی که در داخل کابینت‌های پایینی شما ذخیره می شود را می‌دهد.

از جمله معروف ترین آنان سوپرهای تاندم زمینی میباشد. این اکسسوری‌ کابینت ها با توجه به نوع کاربری در ابعاد مختلف استاندارد و ثابت برای داخل کابینت ها ساخته می شوند. معمولا از عرض 15 سانتیمتر تا 60 سانتی متر میتوان آنها را فراهم نمود.

این سبدهای ریلی در انواع ریل از کنار و ریل از کف ساخته می شوند.

با توجه به ارتفاع یونیت میتوان سوپرهای تاندم زمینی دو یا سه طبقه داشت که کف آنها از فلز یا چوب میباشد و دیواره های آن میتوان از از جنس کف آن یا در مدل های لوکس تر، با دیواره شیشه باشد. این دیواره ها جهت جلوگیری از ریزش مواد داخل اکسسوری‌ کابینت هنگام باز و بسته کردن آن تعبیه شده اند .

این اکسسوری های‌ کابینت برای ذخیره‌سازی اشیاء مختلفی مانند ادوات پخت و پز، نمک و فلفل و شیشه های روغن و حبوبات و غیره طراحی می شوند.

همچنین میتوان از کابینت های زمینی برای انواع اکسسوری‌ کابینت های سطل زباله با تنوع در تعداد و سایز لگن های آن، سوپرهای مواد شوینده ، جداکننده های متنوع و … با توجه به نیاز کاربر در طراحی کابینت ها در نظر گرفت.

cabinet accessories

اکسسوری های‌ کابینتی سطل زباله که برای دسترسی آسان و مدیریت بهتر زباله‌های خشک و تر در کابینت‌ها طراحی می شوند

سطل زباله مدل تک لگن pivot

اکسسوری‌ کابینت های قدی

بخش مورد علاقه کاربران آشپزخانه، کمدهای تمام قد یا همان Pantry Cabinets میباشد که یک فضای بزرگی را به کاربر ارائه میدهد.و بسیاری آن را به عنوان یک سوپر مارکت کامل برای مواد غذایی و لوازم آشپزی در نظر میگیرند .

همانند سوپرهای زمینی، در سوپرهای کمدی هم انواع و اقسام متریال و مدل ها را میتوان داشت که در زیر تعدادی از مدل های پرکاربرد را به همراه عکس قرار داده ایم.

کشو مخفی و پارتیشن ها:

هرچیزی که ا اکسسوری‌ کابینت ها در آشپزخانه واجب نباشه، یک عدد کشو پارتیشن بندی شده برای قاشق و چنگال و ملزومات پخت و پز بسیار واجب است چرا که در نظم دهی فضا و استفاده راحتتر به ما کمک می کند.

این پارتیشن ها با متریال های گونان همانند پلی استایرن، استیل و چوب ساخته می شوند همچنین در بسیاری از موارد با توجه به اندازه دقیق کشوها و فضای داخلی آن به صورت سفارشی ساخته می شود .

cabinet accessories

پریز توکار:

پریز توکار کابینت یا پریز مخفی کابینت یکی از جدید ترین تجهیزات دکوراسیون داخلی به شمار می‌ رود که با پیشرفت تکنولوژی در دکوراسیون‌ های مدرن امروزی بسیار در میان دکوراسیون فضاعای اداری،‌میز کار و مطالعه و به خصوص آشپزخانه ها جای باز کرده است.

یکی از دلایلی که این اکسسوری‌ کابینت ها تقریبا در تمامی آشپزخانه ها این روزها استفاده می شوند، جلوگیری از سوراخ کردن صفحات کانترتاپ که تحت عنوان بین کابینتی هم به جای کاشی تا زیر یونیت های هوایی رفته اند، می باشد.

قطعا شما هم دوست نخواهید داشت که صفحه های زیبای سنگ و سرامیکی نصب شده رو دیوار ها سوراخ بشه تا پریز بخوره! پس از انواع مدل های گسترده ی این اکسسوری‌ کابینت ها با توجه به نیاز خود حتما استفاده کنید.

در مدل های مختلف می توان پریز برق،‌کابل تلفن ، HDMI ، کابل شبکه و شارژر موبایل که در مدل های جدیدتر،‌به صورت Wireless میباشد . جتی در برندهای اروپایی میتوان اکسسوری‌ کابینت پریز توکار با قابلیت پخش صدا در اسپیکر آن داشت.

این پریز ها در رنگ های سیلور و مشکی غالبا موجود میباشد. از انواع مدل های آن میتوان به پریز آسانسوری گرد، پریزهای توکار با بازشو کتابی مکانیکی، چرخشی و در  مدل های جدیدتر که بازشو برقی میباشد،‌اشاره کرد.

cabinet accessories

کمدهای دیواری و walk in closet :

کمد دیواری خود را با اکسسوری‌ کابینت های متنوع، منحصر به فرد خود سازماندهی کنید.

ما محصولاتی برای ذخیره سازی و سازماندهی کمد دیواری برای کت های حجیم زمستانی و لباس های کاری خود و همچنین تی شرت های ورزشی مورد علاقه شما داریم. همچنین جداکننده های متنوع برای اشیا داخل کمد و یا ریل های آویز شلوار، شال و ….

این اکسسوری‌ کابینت ها برای فضاهای کلوزت بسیار مناسب است چرا که وقتی قدم به داخل اتاق لباس خود میگذارید،‌ میتوانید به راحتی دسترسی به وسایل خود داشته باشید.

همچنین ظاهر فضا کاملا تحت تاثیر این اکسسوری‌ کابینت ها از یک فضای شلوغ و بی نظم به یک فضای لوکس،‌منظم و لذت بخش برای کاربران تبدیل می شود.

این اکسسوری‌ کابینت ها شدیدا برای کمدهای بدون درب پیشنهاد می شود.

Cabinet accessories

به طور کلی، اکسسوری های‌ کابینتی کابینت و کمد عبارتند از انواع متفاوتی از محصولات که طراحی شده‌اند تا کارکرد وظایف خاصی را در فضای داخلی کابینت‌ها و کمدها داشته باشند.

این اکسسوری های‌ کابینت می‌ توانند به صورت انفرادی یا به عنوان یک سیستم مختلف در دستگاه‌ها و کابینت‌ها نصب شوند.

توجه داشته باشید که مزایا و نقاط ضعف هر نوع اکسسوری‌ کابینت به طراحی، کیفیت، نیازها و ترجیحات شما بستگی دارد.

قبل از انتخاب، می‌توانید مشاوره کارشناسان را درخواست کنید تا بهترین گزینه را برای شما پیدا کنند.

ویدیو رونمایی اکسسوری کابینت

دیدگاهتان را بنویسید