ام دی اف چیست؟

یک محصول چوبی مهندسی شده است که از  باقیمانده‌های چوب سخت یا نرم كه اغلب در یک دیفیبراتور با موم و یک چسب رزین تركيب مي شود و با دما و فشار بالا به پانل‌هایی كه امروزي تبديل می شود . ام دي اف در صنايع ساختمانی ، مبلمان سازي و مصارف مشابه استفاده مي شود و می توان آنرا با استفاده از ابزارهاي نجاری برش  و شكل داد . هر خانه ای كه پس از سال 1980 ساخته شده است ، داراي مقدار قابل توجهی ام دي اف در چوب هاي رنگ شده ، كابينت ها ، مبلمان و گاهي در ديوارها و كف خانه خود است . اين محصول از الیاف چوبی با رزین و موم مخلوط شده و تحت فشار و دمای بالا به صفحات فشرده تبديل می‌شود. ورق های ام دی اف عمدتا دارای ضخامت های 3،8،16،18و 25 هستند. به عنوان مصالح ساختمانی در ساختمان های مسکونی و تجاری و در کابینت سازی و مبلمان سازی استفاده می شود.

mdf چيست؟

الياف چوب خام پودر شده را با موم و رزين تركيب مي كنند و سپس آنرا حرارت مي دهند و بعد از آن مواد مخلوط شده  وارد مرحله ي فشرده سازی مي شود و پانل هاي بسيار بادوام ساخته مي شود . ام دي اف شبيه تخته سه لا است و براي بسياري از اهداف مشابه استفاده می شود، اما پانل ها دانه های قابل مشاهده ای ندارند، زیرا آنها از الیاف چوب پودر شده به جای لایه های نازک چوب واقعی ساخته شده اند، همانند تخته سه لا . معمولاً ام دی اف در ورق های بزرگ با ضخامت های مختلف به فروش می رسد که برای بسیاری از اهداف عمومی ساختمانی استفاده می شود، اما ام دی اف در انواع خاص و در محصولاتی با نام های مختلف نیز یافت می شود.

mdf چيست؟

Slatwall mdf

نوع خاصي از پانل ام دي اف است كه داراي شيار هاي عميق است . اين پانل ها اغلب براي ديوار های نمايش تجاری يا براي قفسه بندي يا سيستم هاي ذخيره سازی خاص استفاده مي شود .

Extira mdf

يك نام تجاری خاص از ام دي اف است كه از فرايند خاصي استفاده مي كند كه امكان استفاده از آن را در كاربردهای خارجي فراهم می كند . این دارای ویژگی های منحصر به فرد مقاوم در برابر آب، موریانه و پوسیدگی است.

Moisture-resistant mdf

ام دی اف مقاوم در برابر رطوبت از رزین های ویژه ای استفاده می کند که آن را به انتخاب خوبی در حمام، آشپزخانه و کف تبدیل می کند، جایی که رطوبت بالا می تواند باعث متورم شدن ام دی اف استاندارد شود.

mdf چيست؟

Fire-retardant mdf

اين ام دی اف مقاوم در برابر آتش است و در جاهای بيشتر استفاده می شود كه بايد مقاومت بيشتری در برابر آتش داشته باشند . بيشتر در ساختمان هاي تجاری مورد استفاده است .

Ultralite mdf

وزن آن 1/3 کمتر از ام دی اف استاندارد است، بنابراین برای استفاده در مجموعه های تئاتر یا غرفه های نمایشگاهی محبوب است، جایی که سازه ها باید به طور دوره ای مونتاژ و جدا شوند.

Bendy mdf

به گونه ای پردازش می شود که به پانل ها اجازه می دهد به راحتی منحنی شوند. معماران اغلب این ماده را برای ایجاد دیوارهای منحنی و تزئینات مشخص می کنند. همه انواع کالاهای ورق مهندسی شده هستند که در تجارت ساختمان و مبلمان استفاده می شوند. آنها اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند، اما خواص کاملا متفاوتی دارند و برای استفاده های مختلف ترجیح داده می شوند.

mdf چيست؟

موارد استفاده از mdf

ام دی اف یک مصالح ساختمانی بسیار پركاربرد است که قوی، بادوام، مقرون به صرفه و سازگار با محيط است. از جمله کاربردهای فراوان آن :

  • مبلمان
  • کابینت و قفسه
  • کفپوش
  • پروژه های تزئینی
  • جعبه های بلندگو
  • میزهای لمینت
  • وینسکوت کردن
  • درها و چهارچوب درها
  • ساخت غرفه های نمایشگاهی و تئاتر

ام دی اف به عنوان یک محصول مقرون به صرفه تر، در بسیاری از کاربردها جایگزین تخته سه لا شده است، به خصوص اگر پروژه یا سطح آن رنگ آمیزی شود. سطح صافی که به راحتی با رنگ می چسبد نیز به خوبی به چوب و روکش های لمینت اعمال شده روی آن می چسبد.

كار با mdf

ام دی اف یک محصول بسیار متراکم است که به طور قابل توجهی سنگین تر از تخته سه لا یا الوار ابعادی است. این را در هنگام حمل و نقل و ساخت با آن در نظر داشته باشید. غیر از این ایراد جزئی، ام دی اف یک مصالح ساختمانی عالی است، زیرا چسبندگی چسب را به خوبی می پذیرد و به طور ایمن به هم متصل می شود. می توان آن را با همان ابزارهایی که برای ساخت و ساز و نجاری استفاده می شود برش داد و شکل داد.

mdf چيست؟

بهتر است ام دی اف را در فضای باز برش دهید، زیرا گرد و غبار زیادی ایجاد می کند. همچنین استفاده از ماسک هنگام برش یا سمباده برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار ریز حاوی رزین های مورد استفاده در ساخت آن، هوشمندانه است. هنگامی که در معرض رطوبت قرار می گیرد، ام دی اف ناتمام می تواند متورم شود و استحکام خود را از دست بدهد، بنابراین در کاربردهایی که قرار گرفتن در معرض رطوبت مکرر امکان پذیر است، تخته سه لا با درجه بیرونی انتخاب بهتری هستند. با این حال، انواع خاص (و گران‌تر) ام دی‌اف وجود دارد که می‌توان از آنها در جاهایی که رطوبت وجود دارد استفاده کرد.

ام دی اف رنگ را بهتر می پذیرد اگر سطوح ابتدا با پرایمر پایه روغن آستر شوند

در پایان امیدواریم که شما با مروری بر نکات بالا بتوانید دانشی جدید کسب کنید تا بتوانید محصولات ام دی اف را بهتر بشناسيد .

در مقاله هاي بعدي راجع به روكش هاي ام دي اف بيشتر توضيح ميدهيم  .

دیدگاهتان را بنویسید