يک انسان زمان زيادی از زندگی خود را در آشپزخانه می گذراند. به عنوان مثال طی يک تحقيق گسترده در آلمان ، اين عدد ۳ سال تخمين زده شده است. پس اگر مجبور هستید هر بار که مشغول پختن یا شستن غذا هستید کمر خود را خم کنید، در نهایت با درد در گردن، شانه ها یا ناحیه كمر خود مواجه خواهید شد. اما یک راه حل ساده وجود دارد:

یک آشپزخانه با طراحی ارگونومیک عملا به شما آموزش می دهد که یک وضعیت صحیح را اتخاذ کنید. مفهوم ارگونومی آشپزخانه در طراحی داخلی این است که به محیط اطراف خود اجازه دهیم به روشی کاربردی و سالم از خود تعریف کنیم. اجبار به خم شدن، رسیدن، فشار و خم شدن مداوم می تواند منجر به درد مزمن و آسیب دائمی شود.

وقتی نوبت به کارهایی مانند تهیه غذا یا تمیز کردن می رسد، مهم نیست که یک طراحی آشپزخانه چقدر عالی به نظر می رسد، مشتری اگر برای استفاده از آن احساس ناراحتي كند، راضی نخواهد بود. اگر می خواهید به بهترین ارگونومی آشپزخانه برسید، باید به نکات زیر توجه کنید:

 • ارتفاع میز کار
 • ارتفاع گاز و سینک
 • ارتفاع فر و ماكروفر
 • ارتفاع يونيت هاي هوايي
 • مسیرها
 • اتصالات ویژه برای کاربران چپ دست
 • رعايت ارگونومی براي كاربران با شرايط خاص
 • عمق در يونيت ها

چگونه ارتفاع مناسب سطح كار برای آشپزخانه خود را متوجه شويم؟

ارتفاع کار در آشپزخانه ممکن است با توجه به اندازه و ترجیحات شخصی شما متفاوت باشد، اما طی یک دستورالعمل استاندارد، ارتفاع کار بهینه یک کانتر یا اجاق گاز حدود 87 تا 92 سانتی متر است. البته این اعداد میانگین جهانی بوده و بسته به فیزیک بدنی کاربر می تواند متفاوت باشد به عنوان مثال ارتفاع میز کار برای یک خانواده کوتاه یا بلند ثابت می تواند ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر کوتاه تر یا بلند تر شود. چرا كه ارتفاع تمام شده یک سطح کار برای یک فرد ایستاده، به موقعیت آرنج او بستگی دارد يعني در حالی که کف دست‌ها روی کانتر است، آرنج‌های مشتری شما باید با ساعد خود در زاویه 45 درجه از سطح قرار بگیرند.

ارگونومی آشپزخانه

ارتفاع مناسب فر و ماكروفر در ارگونومی آشپزخانه

فر و ماکروفر باید در ارتفاعی نصب شود که بالای آنها از خط دید کوتاه ترین کار بر پایین تر باشد. به این صورت علاوه بر امکان نظارت بر روند پخت غذا می تواند ظرف داخل فر را به راحتی و با بیش ترین ایمنی بردارد. علاوه بر این ارتفاع فر و ماکروفر نباید گونه ای باشد که کاربر مجبور به نشستن روی زمین و یا خم شدن بیش از اندازه باشد.

ارگونومی آشپزخانه در گاز و سینک

توجه داشته باشيد ارتفاع تمام شده ی اجاق گاز با ارتفاع کانتر ميتواند یکسان نباشد و برای بهترين نتيجه، سطح پخت کمی پایین تر از سطح آماده سازی قرار گيرد چرا كه در اين حالت نگاه کردن به قابلمه‌ها درهنگام آشپزی آسان‌تر است. از نقطه نظر ارگونومیک، نصب اجاق گاز 10 تا 15 سانتی متر پایین تر از میز کار منطقی است. سینک های آشپزخانه باید با قانون كمی متفاوت برای ارگونومی تنظیم می شوند. همان محاسبات فردی که با کانترها استفاده می کنید را می توان در اینجا اعمال کرد. جایی را پیدا کنید که کف دست مشتری شما به ته سینک می رسد و در عین حال وضعیت سالم و قائم خود را حفظ می کند.

ارتفاع مناسب دسترسی به كابينت های هوايی در ارگونومی آشپزخانه

به طور کلی، کابینت های آشپزخانه را نباید در ارتفاع خيلی بلند روی دیوار آویزان کرد. در آشپزخانه بسیار مهم است که همه ظروف خود را در ارتفاع مناسب قرار دهید. قطعا شما نمی خواهید برای پایین آمدن مواد غذایی، ماهیتابه ها یا وسایل برقی که اغلب استفاده می کنید، از نردبان بالا بروید! از آنجایی که بسیاری از کارهای آشپزخانه در طول روز به صورت مداوم انجام ميشود، مهم است که همه ظروف را در مکانی معقول و با دسترسی آسان نگهداری کنید. این به شما اين امکان را می دهد از خم شدن یا کشش غیر ضروری جلوگیری کنید. ارتفاع هر یونیت های هوایی باید براساس قد و شرایط بدنی کاربر طراحی شود اما تمام شده ای آن کاملا بستگی به طراحی و سلیقه ی کاربر دارد. همچنين فاصله ای استاندارد بین یونیت های زمینی و هوایی حدودا 52 تا 60 سانتی متر که اخیرا این عدد برای قسمت یونیت گاز جهت جلوگیری از مشکلات مرسوم برای هود و یونیت های بالای گاز که در مجاورت حرارت قرار دارد، ۷۰ تا 80 سانتی متر افزایش یافته در صورت رعایت نکردن این مسئله هود خریداری شده از گارانتی خارج خواهد شد.

ارگونومی آشپزخانه

 حواستان به مسیرهای سراسر آشپزخانه باشد

هر آشپزخانه را می توان به سه تا پنج منطقه کاری تقسیم کرد. سه مورد از مهم ترین آنها عبارتند از:

 • پخت و پز (فرو گاز)
 • شستشو (سينک)
 • نگهداری (یخچال/كابينت هاي آشپزخانه)

كه اين مبحث را به صورت جداگانه در بخش مثلث آشپزخانه توضيح داده ايم.

ارگونومی آشپزخانه

راحتی ارگونومیک در اروگونومی آشپزخانه برای کاربران چپ دست

به طور کلی، کاربران چپ دست بیشتر از اتصالات برنامه ریزی شده از راست به چپ استقبال می کنند، در حالی که عکس این موضوع در مورد راست دست ها صادق است. به عنوان مثال، چپ دست ها باید بتوانند درهای کابینت را با دست راست خود باز کنند، به طوری که دست چپ قوی تر آنها آزاد باشد تا هر چیزی را که نیاز دارند از کابینت بیاورد. در سینک، اگر عمدتاً توسط چپ دست ها استفاده می شود، آبچکان باید بلافاصله در مجاورت لبه سمت راست کاسه قرار گیرد. از آنجایی که چپ دست ها شستن خود را با اسفنج در دست چپ انجام می دهند، ترجیح می دهند ظروف را در سمت راست خود قرار دهند. اين مسئله همچنين در ماشين ظرفشويي صدق ميكند به صورتي كه ترجيح ميدهيم ماشين ظرفشويي براي راست دستان در سمت راست سينك و براي چپ دستان در سمت چپ سينك قرار گيرد.

راحتی ارگونومیک در اروگونومی آشپزخانه برای کاربران توانجو

نکته ی بعدی طراحی برای افراد با شرایط خاص است، مثل طراحی کابینت برای استفاده کننده از ویلچر که قسمتی که کاربر پشت میز قرار می گیرد باید یونیت زمینی نصب شود تا صندلی چرخ دار کاملا زیر میز قرار گیرد. ارتفاع میزکار پایین تر از حد معمول و فاصله ی بین یونیت های زمینی و هوایی می تواند به صورت ریلی به سمت پایین حرکت کند.

عمق يونيت ها در ارگونومی آشپزخانه

در مورد عمق استانداردی یونیت ها در ارگونومی آشپزخانه، برای یونیت زمین حدود 55 تا 60 سانتی متر و یونیت های هوایی 35 سانتی متر مد نظر گرفته می شود. عمق یونیت زمینی تا ۹۰ سانتی متر هم قابل افزایش است. به طور کلی هر چه عمق یونیت زمینی بیش تر باشد، زاویه دید کار و تسلط آن بیش تر است که اتفاقا اخیرا بسیار شاهد این تغییر در طرح های ژورنالی و مدرن می باشیم. ناگفته نماند که این مسأله منجر به کاهش دسترسی کاربر به یونیت های هوایی می شود که با دو روش یعنی افزایش عمق یونیت های هوایی به همان اندازه و یا کاهش ارتفاع آن قابل بر طرف کردن است به صورت کلی مهم اختلاف عمق استاندارد بین یونیت های زمینی و هوایی (25 سانتيمتر) به جهت سرگیر نشدن و قابل دسترسی بودن آن است. علاوه بر این بسته به فضا، کاربری، بودجه تعیین شده و زیبایی کار می توان از انواع اکسسوری که بسیار دنیای گسترده ای دارد، جهت استفاده از فضاهايی كه به ناچار دسترسی بدي دارند ميتوان استفاده کرد مانند اكسسوري مجيك كرنر كه انحصارا به جهت استفاده از فضاهای كنج ميباشد.

ارگونومی آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید